MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 9234779
*
nr 923 4779
RING
silver /granater,
silver /granater
Estimate:
400
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday November 10 2014
at 19:21:50
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/11 18:09:44
1
100 kr
10/11 18:12:47
2
200 kr
10/11 19:13:57
1
200 kr
10/11 19:13:57
2
200 kr (Robot)
10/11 19:16:11
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: granater ring silver smycken vintage ädelmetall
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:03
-
3298 RING
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Present: SEK 1900
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:50
*
RING
Läs om budbetjänten
nr 923 4779
RING
silver /granater,
silver /granater
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 250 |
Auction date: |
Monday November 10 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
10/11 18:09:44 | 1 | 100 kr |
10/11 18:12:47 | 2 | 200 kr |
10/11 19:13:57 | 1 | 200 kr |
10/11 19:13:57 | 2 | 200 kr (Robot) |
10/11 19:16:11 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: granater ring silver smycken vintage ädelmetall
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:38 -
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:42 -
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:03
-
3298 RING
18k guld. Med smaragder och rubiner, Ringmått: 18,..//
Present: SEK 1900
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:50